То нормально, коли вам треба трохи часу, щоб заснути. Проте, цей часовий проміжок, який вам зазвичай потрібно для засинання, може вказувати на ваше загальне здоров'я, розповів доктор медичних наук Бред Рейпер.
Цікаво знати три причини, чому сон є надзвичайно важливим для нас, а також як його можна поліпшити, отримавши наступні поради.
Чим характеризується затримка сну?
Існує певний термін, який характеризує час, необхідний для того, щоб заснути - і його називають затримкою сну. Він вимірює інтервал часу між моментом, коли ви лягаєте спати, і моментом, коли ви насправді засинаєте.
Відсутність належного сну може дати вам загальне уявлення про якість цього сну, і також впливати на тривалість вашого сну. Недостатньо високий рівень сну фактично може призвести до відчуття втоми та роздратування, а з часом недосип може збільшити ризик виникнення проблем зі здоров'ям, таких як ожиріння, високий кров'яний тиск, діабет, хвороби серця та навіть депресія.
Як довго займає засинання?
У здорової дорослої людини звичайною затримкою сну зазвичай потрібно від 10 до 20 хвилин, щоб заснути. Якщо вам здається, що цей процес триває менше часу, то це може свідчити про надмірну сонливість. З іншого боку, якщо ви затримуєтесь в положенні бодай трохи довше, це може бути ознакою безсоння.
Маленьке затримання сну
Якщо ви зазвичай засинаєте швидше, ніж за 5 хвилин, це може свідчити про вашу значну втому. Недостача сну є найочевиднішою причиною такої ситуації - це означає, що ви зазвичай не вистачаєте сну. Однак, рідше це може бути ознакою розладу сну, такого як нарколепсія або порушення циркадного ритму.
Довге відкладання сну
Лікар Рейпер вірить, що якщо ви постійно витрачаєте від 20 до 30 хвилин, щоб нарешті заснути, це може бути ознакою безсоння. Така затримка в сні може бути спричинена стресом, тривогою, депресією або хронічними болями.
У деяких випадках, розлад сну, такий як синдром неспокійних ніг, може бути причиною тривалої затримки засинання.
Деякі медикаменти також можуть призвести до ускладнень засинання, тому майте на увазі і цей фактор.
Довге відкладання сну можуть свідчити про проблеми з безсонням / Фото Pexels
Як визначити тривалість затримки сну
Лікар Рейпер стверджує, що ви зможете досить точно визначити, скільки часу вам займає засинання, якщо скористатися одним надзвичайно простим способом. Для цього вам потрібно просто спостерігати за собою - наприклад, почати вести щоденник сну. У ньому ви можете записувати час, коли лягаєте спати, і час, коли вважаєте, що засинаєте.
Якщо вам не хочеться хвилюватися про це, ви можете використовувати розумні годинники або портативні фітнес-трекери, які мають функцію оцінювання тривалості вашого сну.
Як покращити якість сну
Якщо вам потрібно більше часу, ніж ви хотіли б, щоб заснути, спочатку перегляньте свою гігієну сну, оскільки проблема, ймовірно, полягає саме в ній. Експерти стверджують, що зміна лише одного звички перед сном часто допомагає заснути швидше.
Наприклад, ви можете дотримуватися однакового графіку сну і прокидання. Регулярний розклад допоможе вам швидше і легше засинати. Крім того, важливо пам'ятати, що у вашій спальні повинно бути темно і тихо, щоб створити комфортну атмосферу для сну. Закрийте штори, використовуйте білий шум і забезпечте оптимальну температуру для вас.
Ще одна важлива рекомендація полягає в униканні використання телефона та комп'ютера перед сном, оскільки блакитне світло може негативно впливати на якість сну. Крім того, рекомендується не їсти за кілька годин до сну та обережно контролювати розмір порцій, щоб уникнути неприємних відчуттів та болю в шлунку під час лежання в ліжку.